Kılıç Deniz Ürünleri ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi arasında, üniversite-sanayi işbirliği ile ilgili bir protokol imzalandı. Kılıç Deniz markalı dersler ve öğrencilere staj imkanı yaratacak olan sözleşmeyi Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Hüseyin Çiçek imzaladı.

İmza töreninde konuşma yapan Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile işbirliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kılıç Deniz’in Türkiye’de yavru balık üretiminden yem fabrikalarına, paketleme ve işleme tesisinden, lojistik ve ihracata kadar sektörünün tam entegre öncü firması olduğunu belirten Kılıç, su ürünleri sektöründe 70 bin ton üretim hacmiyle, dünyanın en büyük tam entegre tesislerinden olduklarını belirtti. Yaklaşık 70 ülkeye balık ihracatı yapan dünyanın lider balık üreticisi olduklarını hatırlatan Kılıç, “Kılıç Deniz ayrıca su ürünleri faaliyetlerinde teknoloji alanında her zaman Türkiye’deki ve Avrupa’daki rakiplerinin önünde yer alarak, açık deniz balıkçılığı, AR-GE, kalite süreçleri ve çevreye duyarlılığı ile hep ilkleri uygulamayı başarmış ve Türkiye’de kültür balıkçılığının gelişmesine öncülük etmiştir” dedi.

Kılıç: “Akademi – sektör işbirliği önemli”

Araştırma geliştirme faaliyetlerinin (AR-GE) ve inovasyon süreçlerinin önemine dikkat çeken Kılıç,“Tüm dünyada, büyümenin, verimliliğin ve rekabet avantajının önemli bir parçası olduğunu hepimiz biliyoruz.Üniversitelerde edinilen bilginin, bütün ekonomik faaliyet alanlarına yayılmasının sağlanması önemlidir. Bu sürecin üniversite – sanayi işbirliği ile daha hızlı ve sistematik olarak ilerleyeceğinin inancındayım” dedi.

Bu iş birliği ile öğrencilerinin gelişimine koyacakları katkıyı vurgulayan Kılıç, “Bu protokol ile Kılıç Deniz ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi arasında;Kılıç Deniz Balık Hastalıklarında Koruyucu Hekimlik Uygulamaları”, “Kılıç Deniz Balık Hastalıklarında Aşılama ve Aşı Teknolojileri”, “Kılıç Deniz Yetiştiricilikte Yenilik Süreçleri ve Yönetimi”, “Kılıç Deniz Yetiştiricilikte AR-GE ve ÜR-GE Teknolojisi’ marka dersleri oluşturulacak ve öğrencilere staj imkanı sağlanacak” diye konuştu.