KILIÇ’TAN YENİ GURME LEZZETLER

KILIÇ’TAN YENİ GURME LEZZETLER

Ülkemizin su ürünleri sektöründeki gurur kaynağı Kılıç, yepyeni 3 farklı lezzeti tüketicilerine sundu. 20 yılı aşkın bir süredir taze balık, taze paketlenmiş balık, soslu, konserve ve dondurulmuş balık kategorilerinde balık severlerin vazgeçemediği en güvenilir marka olan Kılıç, yeni “Kaptan Kılıç’tan Gurme Lezzetler” serisiyle sofralara bir kez daha sağlık ve çeşitlilik katıyor.

“Türk halkına kaliteli, taze ve ekonomik balık yedirerek sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlamak” misyonunu üstlenen ve bunu başarıyla devam ettiren marka, iç pazarda tüketilen balığın da %40’ına sahip. Yani Kılıç, Türk halkının kişi balına düşen balık tüketiminin artmasını sağlayan başrollerden birini oynuyor.

Bu doğrultuda son olarak yeni gurme lezzetler, yeni yaratılan “Kaptan Kılıç” markasıyla raflardaki yerini aldı.

GURME ÜRÜNLERE YENİ MARKAkilic_4233

İŞTE SİZE GERÇEK OMEGA3 DEPOSU ve AFRODİZYAK ETKİSİNE SAHİP HAVYAR

Balık tutkunlarının vazgeçemediği lezzetlerden mumlu havyar, Adana’nın, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin doğal sınırları içerisinde kurulmuş olan meşhur sahil ilçesi Karataş’ın has kefallerinden üretiliyor. Bu bölgede yakalanan kefaller arasından seçilen özel balıklar hemen Kılıç’ın Kahramanmaraş’daki tesislerine sevk ediliyor. Burada kefallerin yumurtaları hasat ediliyor. Bu özel balıklardan alınan yumurtalar, tuzlama ve arındırma işlemlerini takiben, özel fırınlarda kurutuluyor. Kurutma sonrasında da balmumu ile kaplanıp, ambalajlanıyor ve piyasaya sunuluyor. İçerdiği yüksek orandaki Omega3 değeriyle de tam bir sağlık deposu. Aynı zamanda doğal bir afrodizyak etkisine de sahip.

01_0019MAVİ YENGEÇ

Dünyanın nadir bölgelerinde yetişen mavi yengeç, lezzetinin yanısıra yüksek protein arz etmesi nedeniyle de önemli bir ticari değer taşıyor. Bu özellikleriyle sadece ülkemizde değil, dünyada da pek çok gurmenin sofralarında baş köşede yer alıyor.

Karataş bölgesindeki dalyandan yılın 10 ayında hasat edilebilen mavi yengeçler, yakalandıktan sonra Kahramanmaraş tesislerine götürülüyor. Bütün olarak piyasaya sunulacak olanlar, iç organları temizlendikten sonra hiçbir ekstra işlemden geçmeden dondurulup paketleniyor. Ayıklanmış olarak sunulanların ise etleri buharda pişirilip şoklandıktan sonra tabaklarımıza ulaşıyor. 

 

 

 

 

ALABALIK HAVYARI

Kılıç’ın tesislerinde üretilen alabalıkların yumurtaları sağıldıktan sonra süzgeçe alınıyor. Süzülmesini takiben, belirli oranda tuzlanmış suda bekletiliyor ve daha sonra tekrar süzülüyor.

Ardından 100gr’lık kaplara doldurulup, ambalajlanıyor.

 

TÜRKİYE’DEKİ İLKLERİN UYGULAYICISI

Türkiye’yi paketlenmiş taze balıkla tanıştırarak alanında çığır açan Kılıç Deniz, taze balığı markalaştıran ilk firma olma özelliği taşıyor.

4 mevsim tazelik güvencesi sunan “Paketlenmiş Taze Balık” ürünleri Migros, Tansaş, Carrefour, Kipa, Metro ve Şok mağazalarında satılıyor.

Facebook IconYouTube IconTwitter IconInstagramInstagramInstagram