Kılıç Deniz, Anadolu’nun 78’inci büyüğü

Ulusal yayımlanan İstanbul merkezli bir ekonomi dergisi 3 büyük şehir haricinde kalan en büyük Anadolu şirketlerinin listesini açıkladı. Milas ve Bodrum merkezli dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisi konumunda olan Türkiye’nin ve Avrupa’nın lider su ürünleri firması Kılıç Deniz Ürünleri, listede 78’inci sırada yer alarak başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Kılıç Deniz, şirketlerin 2015 yılı cirolarına göre yapılan araştırmada 572 milyon 588 bin 451 lira ile listeye girdi. Son 6 yılda “Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller” sektöründe üst üste ihracat şampiyonu olan Kılıç Holding, 2015 yılında 115 milyon dolarlık ihracat yaparak sektöründe yeni bir rekora imza attı.

Kılıç Deniz ailesi olarak her zaman en iyiye ulaşmak için 7 gün 24 saat aralıksız çalıştıklarını ifade eden Kılıç Deniz İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kızıltan, Türkiye’nin balıkçısı olma iddiasıyla yola çıktıkları ilk günden bu yana her geçen yılın bir öncekinden daha iyi olmasına dikkat ettiklerini ve elde edilen bu derecelerle başarılarını taçlandırdıklarını söyledi. Böylesine güzel bir çalışmada Anadolu’nun en büyük şirketleri sıralamasına girdikleri için son derece mutlu olduklarını sözlerine ekleyen Kızıltan, “Yaklaşık 25 yıllık tecrübemizle tüketicilerimize denizlerimizin en kaliteli balıklarını sunmaya çalışıyoruz. Türkiye büyüdüğü sürece bizler de hızla büyümeyi sürdüreceğiz. Ülkemizin yanı sıra ürünlerimizi dünyanın dört bir yanına ihraç etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Araştırmaya göre, Anadolu 500’ün 2014’te 179 milyar lira olan toplam cirosu, yüzde 5,3 artarak, 2015’te 188,5 milyar liraya yükseldi. 2015’te Türkiye’nin toplam ihracatı yüzde 8,7 gerilerken, Anadolu 500’ün toplam ihracatındaki düşüş yüzde 16,2’yi buldu. 2014’te 18,7 milyar dolar olan ihracat, 2015 yılında 15,7 milyar dolara indi. Anadolu şirketlerinin net satışları sıralanarak yapılan araştırmada, üç büyük ilin dışında faaliyet gösteren büyük holdinglere bağlı olmayan ve yabancı sermaye payı yüzde 50’nin altında olan şirketleri Anadolu şirketi derecelendiriliyor.

Facebook IconYouTube IconTwitter IconInstagramInstagramInstagram