18. ULUSAL SU ÜRÜNLERİ SEMPOZYUMU KILIÇ HOLDİNG ANA SPONSORLUĞUNDA GERÇEKLEŞTİ

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından bu yıl 18.’si düzenlenen Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu 1-4 Eylül tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirildi.

 

IMG_9121

 

 

Sempozyumun, Konak’taki Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen oturumlarına yerli ve yabancı yaklaşık 500 akademisyen, sektör ve kamu kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı.

“Geçmişten Geleceğe Su Ürünleri” ana temalı sempozumun ana sponsorluğunu, su ürünleri sektörünün lider kuruluşu Kılıç Holding üstlendi. Sempozyumda “Balık Hastalıkları”, “Balıkçılık Biyolojisi ve Ekolojisi”, “Deniz Biyolojisi ve Ekolojisi”, “İçsu Bilimleri ve Yönetimi”, “Su Ürünleri İşleme Teknolojisi”, “Su Ürünleri Yetiştiriciliği”, “Sürdürülebilir Balıkçılık” ve sektörle ilgili diğer konular, sunulan bildiriler vasıtasıyla kapsamlı olarak ele alındı.

Katılımcılar, son derece verimli ve çözüm odaklı geçen oturumlar sayesinde, sektörün yol haritasının ideale yakın ölçülerde belirlenebildiğine dikkat çekti..

 

“GELECEK, SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE”

 

Sempozyumun ana sponsorluğu üstlenen Kılıç Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Kılıç Kızıltan, açılış töreninde bir konuşma yaptı.

Kızıltan, konuşmasında bugün dünyada yaklaşık 160 milyon ton su ürünleri üretiminin yapıldığını, bunun 63 milyon tonunun yetiştiricilik yoluyla elde edildiğini belirtti. Ülkemizde de durumun aynı tabloyu gösterdiğini vurgulayan Kızıltan, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre, son 10 yılda avcılıktan elde edilen üretim miktarının yüzde 50 azalarak 260 bin tona düştüğüne, yetiştiricilikten elde edilen ürünün ise yüzde 40 artarak 240 bin tona ulaştığına dikkati çekti.

Ersin Kılıç Kızıltan, denizlerimizdeki doğal stoklarımızın gün geçtikçe azaldığını belirterek, “Gelecek, su ürünleri yetiştiriciliğinde” diye konuştu.

Bugün, sofraya gelen her 5 balıktan 3’ünün, yetiştiricilik yoluyla elde edildiğine dikkati çeken Kızıltan, ülkemizin, dünyada alabalık yetiştiriciliğinde birinci, çipura-levrek üretiminde ise ikinci sırada yer aldığını vurguladı.

“Bu başarıda ileri teknolojinin, modern üretim tekniklerinin, yem kalitesiyle birlikte balıkta yakalanan yüksek kalite standartlarının, alanında uzman ve bu işe gönül vermiş mühendislerin payı büyüktür” diyen Kızıltan, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Sağlanan bu kalite standardıyla birlikte, özellikle ihracat rakamlarında büyük oranda artış yaşandı ve bu sayede Avrupa’daki pazar payımız yüzde 25’lere yükseldi.

Ancak tüm bu başarılara ve gösterilen çabalara rağmen ülkemizde kişi başına düşen balık tüketimi halen 6-7 kg’larda dolaşmaktadır. Bu rakam dünyada ortalama minimum 17-20 kg civarındadır. Umuyoruz ki, bu rakamları önümüzdeki yıllarda daha da yukarılara çekeceğiz ve gençlerimize deniz ürünlerini daha çok sevdireceğiz.”

Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Kılıç Kızıltan, konuşmasını şöyle bitirdi: “Kılıç Holding, bugün yıllık 40 bin ton üretime ulaşmış, dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisi olmuş, Avrupa’nın ve ülkemizin lider su ürünleri kuruluşu unvanını kazanmış bir kuruluş olarak ‘Türk halkına sağlıklı, kaliteli ve ekonomik balık yedirmek’ misyonuyla bu doğrultuda hareket ediyor.

Ülkemizin çeşitli yörelerinde ve yurt dışında yaptığımız yatırımlarla ülkemize yıllık 100 milyon Dolar’ın üzerinde döviz kazandırıyor, 2 bine yakın kişiye istihdam sağlıyoruz.

Kılıç Holding olarak sektör liderliğinin üzerimizdeki tatlı yüküyle bu yolda sizlerle birlikte yürüyoruz. Elimizden gelen tüm imkânları sektörümüz için seferber ediyoruz. Ve böylelikle sağlıklı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmayı sürdüreceğiz.”

 

DSC_0240

18. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu’nun ana sponsorluğunu üstlenen Kılıç Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Kılıç Kızıltan’a ……… tarafından bir teşekkür plaketi verildi.

 

Facebook IconYouTube IconTwitter IconInstagramInstagramInstagram